Delfi norib minuga tüli 🙁

Eile (14.05.2026) avaldasin blogis postituse pealkirjaga “Miks ma Sildarude teemat käsitlen?“.

Postituse sisuks oli minu enda koostatud tekst. Minu teksti pinnalt tegi ka Delfi artikli, kuid see läks maksumüüri taha.

Aimates, et nii võib minna, kirjutasin ajakirjanikule juba vastuseid edastades: “PS: kuna mul kulus vastamiseks nii palju aega ning Delfi sisu on maksumüüri taga, siis panen selle teksti tõenäoliselt ka enda blogisse üles.”

Päeva lõpus aga jõudis minuni info, et Delfi soovib, et ma võtaksin oma postituse maha, sest see pidavat nende autoriõigusi rikkuma. Keeldumise korral lubati nõudekiri saata.

Saatsin nad pikalt, sest et: mida perset, Delfi? Ma annan teile tasuta lihtlitsentsi enda teksti kasutamiseks, te panete selle maksumüüri taha ja siis ähvardate mind nõudekirjaga minu blogipostituse pärast?

Tsiteerides klassikuid: get fucked 💩

Täna (15.05.2026) hommikul kell 8:18 oli mulle laekunud e-kiri Ekspress Grupp AS juristilt. Jagan siin teiega nende e-kirja ja enda vastust.

EKSPRESS GRUPP AS 15.05.2026 E-KIRI

Tere!

Vastasite Delfi küsimustele, mille tulemusena on ilmunud artikkel https://sport.delfi.ee/artikkel/120583663/sildarude-saaga-kohta-uusi-detaile-paljastav-kart-pormeister-toendeid-tonise-vaarkohtlemisest-on-vaga-palju. Märkasime, et jagate oma vastuseid avalikult kõigi huvilistega lehel https://tavakodanikustnaisterahvas.ee/miks-ma-sildarude-teemat-kasitlen/

Me ei kahtle selles, et Teie antud vastused kuuluvad Teile, kuid arvestades seda, et teemapüstitus tuli Delfilt, siis hindaksime kõrgelt, kui Te ei jagaks oma blogis sisu, mille autoriõigus kuulub osaliselt ka Delfile. Meie sisu tasuta jagamine tekitab meile varalist kahju ning võib pretsedendina kaasa tuua olukorra, kus ka teised intervjueeritavad asuvad Delfi sisu tasuta jagama. Sooviksime sellist olukorda vältida.

Mõistlikule suhtumisele lootma jäädes

MINU VASTUS

Tere [juristi nimi]

Usun, et sa ei mõtle seda pahaga, aga see näeb hetkel üsna halb välja. Mina kulutasin oma tööpäevast väärtuslikku aega, et panna kirja vastuseid üldlevinud küsimustele: miks ma selle teemaga tegelen, kust ma helisalvestised sain ja mida ma Tõnis Sildaru FB postitustest arvan jms.

Minu vastuste kui teoste autoriõigused kuuluvad mulle ja ainult mulle – siin ei ole mingit ühisautorsust ega kaasautorsust. Autoriõigustega on kaitstav vaid teos, mitte idee. See, et kellelgi tuli idee minult mingeid üldlevinud küsimusi küsida, ei tähenda, et minu vastuste osas tekiks küsijal autoriõigusi.

Andsin heast tahtest Delfile tasuta lihtlitsentsi oma vastuste kui teoste kasutamiseks. Kirjutasin veel e-kirja lõppu: “PS: kuna mul kulus vastamiseks nii palju aega ning Delfi sisu on maksumüüri taga, siis panen selle teksti tõenäoliselt ka enda blogisse üles.”

Kui Delfi soovib ainulitsentsi minu loodud teoste kasutamiseks, et saada müüdavat toodet, siis olete teretulnud mulle järgmine kord vastavasisulise pakkumise tegema.

Vastused

  1. Autori Katrin avatar
    Katrin

    Räägi, kas mingit jätku ka on? Vabandus äkki? Või pakuti tööpanuse eest honorari? Ma oletan, et see jurist saatis kirja rutiinselt ja solvunud noorhärra spordiajakirjanik ei vaevunud talle ka tausta selgitama, kuidas kõnealune lugu sündis. Ma olen ise juba harjunud ja leppinud, et meediaväljaanded napsavad tasuta sisu, kust iganes saavad (blogid, sotsiaalmeedia), aga et keegi soovib endale tasuta eksklusiivsust, see tundub kuidagi juba piiri ületamine.

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Mina ei usu, et ajakirjanik sellega kuidagi seotud oli. Mingit jätku seni pole ja ma ei usu, et tuleb ka mingit jätku. Siin ongi tegelikult see konks ka, et kui Delfi eeldas, et ma kirjutan eksklusiivselt neile sisu, siis pidanuks see eeldama töövõtulepingut.

      See on ka autoriõiguse seaduse loogika, et kui keegi loob nullist uut sisu teisele, siis reeglina kohaldataksegi töövõtulepingu kohta sätestatut. Töövõtulepingu puhul kohustub aga tellija maksma töövõtjale ka tasu. Kui töövõtulepinguga ei ole tasus või selle suuruses kokku lepitud, kuulub maksmisele tavaline tasu, selle puudumisel aga vastavalt asjaoludele mõistlik tasu.

  2. Autori Ekraani Nimi III avatar
    Ekraani Nimi III

    paralleeli võiks tuua nende parkimistrahvide “menetlemisega” kus 40 st eurost saab neljas astmes 880 – kui lõpuni ei lähe, saad maksta, kui lõpuni lähed, saad e toimikut lugeda, vastata, vasatata ja vastata.. ja vist soovi korral ka päris kohtus käia. https://parkimistrahv.ee/

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Ma ei saanud aru, kuidas siin paralleele võiks tuua? Eeldusel, et keegi parkis tasulises parklas ja jättis parkimistasu maksmata, siis ta on mingit kohustust rikkunud. Siinses stsenaariumis mina ühtegi kohustust Delfi ees ei rikkunud. Mul polnudki ühtegi kohustust nende ees, oleksin võinud vabalt ka vastamata jätta neile. Kui mul oleks Delfi ees kohustusi olnud, pidanuks see olema töövõtuleping, mis juhul pidanuks Delfi mulle ka tasu maksma.

  3. Autori Peeter avatar
    Peeter

    Ma ei imestaks, et seal on tööl üks tüüp kelle töö ongi netist selliseid sisu kokkulangevusi otsida ja ta eriti ei süvene igasse meili mille ta saadab… või siis veel hullem kui seda tööd teeb mingi Ai agent. Sest kui keegi vähegi juhtumisse süvenenud oleks, siis ta ilmselt oleks mõistnud missugune PR käkk see potensiaalselt on…

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Mulle kirjutas ikkagi päris inimene, aga ma ei saanudki aru, kas see kirjutaja oli endale eelnevalt faktid selgeks teinud. Esiteks, see polnud suuline intervjuu, vaid ma ise konkreetselt koostasin teksti, mille pärast enda blogis avaldasin. Teiseks, saatsin juba koos tekstiga märkuse, et panen sisu tõenäoliselt blogisse ka üles, kuna ajakulu oli suur. Ehk siin polnud üldse mitte midagi, millest saagi käima tõmmata.

  4. Autori Merle avatar
    Merle

    Sellise jama peale lähen ja lõpetan Delfi tellimise kohe ära. Vaadaku siis, mis varaline kahju tekib, kui paljud teised samuti tellimise lõpetavad peale sellist nõmetsemist.

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Eestikeelsete meediaväljaannete valik just eriti lai ja rikkalik pole, mistõttu ma ise annan selle ühe patu andeks.

  5. Autori Brita Haberland avatar
    Brita Haberland

    Oh juudas 😣😣😣

    Poleks mulle Imre Kaasi arvamus-postitus FB-is ette kerinud, ma ei olekski seda teada vist saanud.

    Ma ei suuda uskuda et seda tegi Delfi meedimaja.

    Jube !!! Kõige viimane meediamaja keda oleksin osanud säherduses autoritaarsuses kahtlustada.

    Next time siis hinnakiri juba eos letti – mis muud – tähemärgi hind ( koos või ilma käibemaksuta ? ) on see ja see – võtke või jätke.

    P.S. Vaatamata sellele et see oli vaid hale õngitsus, siis ikkagist – ILGELT NÕME !!! 🤨🤨🤨

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Ma mõtlen ka, et kui nad soovisid ainulitsentsi ehk ainuõigust minu teksti kasutamiseks, miks nad siis kohe pakkumist ei teinud. Suurettevõttele küll tasuta tooteid ei loo.

  6. Autori muidu Delfi suur sõber aga praegu veits kettas avatar
    muidu Delfi suur sõber aga praegu veits kettas

    palun kindlasti anna teada kuidas fiasko edasi läheb

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Siin pole kuskile edasi minna – neil pole juriidiliselt mingit argumenti ja nad teavad seda ise ka.

  7. Autori Siil avatar
    Siil

    Seda üllatavam, et Delfi on valmis suhteid rikkuma tulevase võimaliku allika ja koostööpartneriga. Saates ühtlasi sõnumi kõigile teistele oma küünilisest avaldamispoliitikast.

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Ma tahaks ka teada, mis nende loogika on. Olukord on väga lihtne: kui tahad eksklusiivset sisu ja ainulitsentsi, siis pead inimestele nende aja eest maksma ka. Miks ma peaks suurettevõttele oma aega kinkima?

  8. Autori Taavi avatar
    Taavi

    Milline kitsarinnalisus ja küünilisus suure meediaettevõtte poolt. Mingu kuu peale või kuhugi!

    1. Autori Kärt Pormeister avatar

      Täiesti uskumatu ka minu jaoks! Ma justkui peaks neile oma tööajast tasuta tooteid looma? See nahhaalsus üllatas mind siiralt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga